Ads Top

Wykorzystanie wskaźnika Beta do inwestowania.

Dzisiejszy wpis będzie pierwszym z wpisów o tym jak dobierać akcje do swojego portfela. Przedstawię wam jak dopierać akcje z wykorzystaniem współczynnika β (beta). Na początku nieco opiszę owy współczynnik.

Współczynnik ten mówi o tym, jak akcje danej spółki zachowują się względem wybranego indeksu. I tak np. jeżeli KGHM ma współczynnik beta 1,52 - oznacza to, że jeżeli indeks wig20 wzrośnie o 1% to KGHM wzrośnie o 1,52%. Jednak istnieje też odwrotna zależność, ponieważ jeżeli WIG20 spadnie 1% to i KGHM spadnie 1,52%. Jak widać, wykorzystanie współczynnika β ma swoje wady i zalety.

Jednak, jak przedstawiałem w poprzednich wpisach, dzięki inwestowaniu przy wykorzystaniu wskaźników wyprzedzających koniunkturę inwestujemy na giełdzie w okresach hossy. Tak więc, jeżeli wybierzemy spółki z wysokim współczynnikiem β, to powinniśmy otrzymać jeszcze lepszy wynik niż przy inwestowaniu tylko w indeks.

W tym wpisie przeprowadzę krótkie badanie na temat tego, czy wykorzystanie wskaźnika β rzeczywiście podniesie efektywność wykorzystania wskaźnika CLI do inwestowania (strategia oparta na CLI pod linkiem: http://macroinwestor.blogspot.co.uk/2011/08/cli-czyli-jak-wygrac-z-wig20.html ).

Badanie będzie przebiegać w następujący sposób:
- wybór spółek z wskaźnikiem β>1 z WIG20
- obliczenie zysku z inwestowania w te spółki zgodnie ze wskaźnikiem CLI
- obliczenie zysku z inwestowania w cały indeks WIG20 zgodnie ze wskaźnikiem CLI
- przyrównanie zysków ze spółek z β>1 z zyskiem z inwestowania w sam indeks WIG20.

Przy przeprowadzaniu badania przyjąłem następujące założenia:

- prowizja za otwarcie i zamknięcie pozycji wynosi łącznie 1%
- decyzje podejmuje koło 15. każdego miesiąca.

Wyniki badań:

Na początku wybrałem z WIG20 spółki o β>1, tymi spółkami są:
- BRE Bank . β = 1,39
- KGHM , β = 1,52
- Pekao , β = 1,34
- PKN Orlen, β = 1,42
- Getin, β = 1,3
- GTC, β = 1,09
- Lotos, β = 1,27
- PKO, B = 1,34

Następnie obliczyłem zyski z inwestowania w powyższe spółki oraz w indeks WIG20. Poniżej wyniki podane w postaci tabeli.


BRE Bank:

Bre bank dał zarobić 708%, czyli wygrał z indeksem, który od kwietnia 1996 dał zysk 406%.

KGHM:

Również ta spółka pozwoliła dać lepszy wynik i to 8-krotnie. 3525%, gdy WIG20 426%

Pekao:

Spółka łącznie urosła 372%, inwestowanie w WIG20 dałoby w tym czasie zysk równy 281%. Czyli i w tym przypadku otrzymaliśmy wynik lepszy od indeksu.

PKN Orlen:

Jest to jedyna spółka z badanych, która nie dała zysku większego niż WIG20. Zysk z inwestycji w PKN wyniósł 63%, gdy tym czasem inwestycja w indeks dałaby zysk równy 141%.

Getin:

Getin w badanym okresie zyskał 338%, a inwestowanie w sam indeks WIG20 dałoby w tym okresie 141%, co znaczy, że i w tym przypadku wygraliśmy z WIGiem.


GTC:
Mimo ostatnich spadków GTC pozwoliło zarobić więcej niż WIG20. Jednak ostatnie spadki są sprzeczne z założeniami współczynnika β, który mówi, że spółka powinna rosnąć, kiedy indeks rośnie. Trzeba tu się doszukiwać wytłumaczeń tego w fundamentach GTC, które ostatnio nie są najlepsze.

Lotos:

Również spółka Lotos pozwoliła wygrać z WIG20 w badanych przedziałach. Dała łączny zysk 347%, gdy inwestowanie w indeks dałoby zysk 137%.

PKO:

Mimo wysokiego współczynnika β, PKO zachowywał się gorzej od indeksu, przez co dał tylko zysk 47%, gdy zysk z WIG20 wyniósł 123%.

Podsumowanie:

Wykorzystanie wskaźnika β wygląda zachęcająco. Na 8 przebadanych spółek, 6 dało lepszy wynik niż inwestowanie w sam indeks. Wytłumaczenia teoretycznego można szukać w tym, że branże, w których działają te spółki, są branżami cyklicznymi, czyli poprawa koniunktury wpływa na poprawę ich wyników. I tak, jeżeli wskaźnik pokazuje poprawę koniunktury to i fundamenty tych firm znacząco się poprawiają.

Jednak badanie to ma dwie wady. Pierwszą z nich jest to, że wskaźnik β jest liczony wstecz, czyli oznacza to, że jeżeli w przeszłości spółka miała wysoki współczynnik β nie oznacza, że dalej będzie miała. Drugą wadą jest mała próba przebadanych spółek - tylko 8. Jednak dla zainteresowanych zostawiam szansę, aby przebadać ich więcej ;)

Podsumowując, jeżeli wiemy, że sytuacja koniunkturalna ma się poprawiać, warto wybierać spółki o wysokim wskaźniku β. Jednak nie należy tylko się skupiać na tym współczynniku, ale też brać pod uwagę fundamenty spółki. Powyższe badania pokazały, że dobry timing plus dobry dobór spółek potrafią znacząco podwyższyć nasze wyniki.

Załączniki:

Wartości β pobrane ze strony: www.stockwatch.pl
Notowania spółek pobrana ze strony: www.money.pl

3 komentarze:

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. dzięki bardzo za komentarz .

  wiem, że beta nie jest nie zmienne w czasie;) ale chciałem pokazać czytelnikom, że warto zwrócić uwagę na betę.

  Jednak jeżeli spojrzymy na ostatni sygnał od stycznia do teraz, to wychodzi , że biorąc aktualną betę zarobiliśmy średnio około 10%, gdy tym czasem rynek 7%. Więc to już jest bardziej konkretny dowód empiryczny, że wybieranie spółek z wysoką betą jest korzystne, oczywiście jeżeli są wzrostu na giełdzie przed nami;) .

  Na moim blogu nie dam 100% recepty na sukces, bo każdy powinien znaleźć własną strategię , ja pokazuję tylko wskazówki jak niektóre elementy można wykorzystać;) i taką wskazówką jest beta.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.