Ads Top

Analiza CLI,BCI, ZEW - marzec 2012

Composite Leading Indicator – CLI:


Pełen opis i analiza strategii: http://macroinwestor.blogspot.com/2011/08/cli-czyli-jak-wygrac-z-wig20.html
Strategia w skrócie: kupno akcji, jeżeli wskaźnik CLI przebije swoją średnią 6cio miesięczną.
Aktualna strategia: Kupuj akcje.

Wykres
Komentarz:
Kolejny miesiąc z rzędu wskaźnik CLI rośnie, a wraz z nim rosną giełdy;). Jedyne, co może martwić, jest wyhamowanie tempa wzrostu, jednak jeden miesiąc wyhamowania jeszcze nie świadczy o końcu pozytywnego trendu.

Business Confidence Indicator – BCI :


Pełen opis i analiza strategii:http://macroinwestor.blogspot.com/2011/12/inwestowanie-za-pomoca-bci-poprawki.html
Strategia w skrócie: kupno akcji, jeżeli wskaźnik BCI zaczyna rosnąć. Opóźnienie wskaźnika o 1 miesiąc.
Aktualna strategia: Nie kupuj akcji, inwestuj w bezpieczne aktywa.

Wykres


Komentarz:

Nastroje wśród przedsiębiorców powróciły do trendu spadkowego. Co prawda, spadek nie jest duży aczkolwiek mija to się z moimi prognozami o wzroście tego wskaźnika. Jeżeli nastroje wśród przedsiębiorców będą dalej spadać, będzie to znakiem ostrzegawczym dla kontynuacji giełdowych wzrostów.

ZEW :


Pełen opis i analiza strategii:http://macroinwestor.blogspot.com/search?updated-min=2010-01-01T00:00:00-08:00&updated-max=2011-01-01T00:00:00-08:00&max-results=1
Strategia w skrócie: kupno akcji, jeżeli wartość wskaźnika ZEW jest większa od 0.
Aktualna strategia: Kupuj akcje.
Komentarz:

Drugi miesiąc z rzędu wskaźnik ZEW jest dodatni, co świadczy o poprawie koniunktury Niemiec. Wraz z poprawą koniunktury niemieckiej, powinna się poprawić koniunktura w Polsce, jak i w Europie. Wskaźnik ZEW wzrósł z poziomu 5,4 do 22,3 czyli prawie o 15 jednostek, co jest prawie dwukrotnie więcej niż średnia zmiana wskaźnika wynosząca 8 jednostek. Tak duży wzrost wskaźnika jest pozytywnym sygnałem i zapowiada dalsze wzrosty na giełdach.

Podsumowanie:


Po analizie wskaźników ZEW, CLI i BCI można powiedzieć, że powinniśmy trzymać akcje i czekać z kupnem nowych akcji póki wskaźnik BCI nie da sygnału kupna. Sytuacja ekonomiczny Europy poprawia się, o czym świadczy wskaźnik ZEW. Poprawa koniunktury w Polsce można powiedzieć, że zatrzymała się, o czym świadczy zmiana trendu na spadkowy wskaźnika BCI oraz spowolnienia tempa wzrostu wskaźnika CLI. Następny miesiąc powinien dać znać, w jakim kierunku pójdzie koniunktura, a za nią giełda.

Źródła danych:
www.stat.oecd.org
http://www.zew.de/en/

Plik z danymi:
http://www.4shared.com/file/y4GU07TQ/DaneMarzec2012.html

2 komentarze:

 1. Spojrzałem ostatnio na CLI dla polski w wersji Amplitude adjusted i tam wzrost wskaźnika, przyspieszył a nie spowolnił. Chyba pochyle się nad najnowszą analizą indykatora też na swoim blogu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. na OECD, można zaleź 4 wersje CLI, ja na swoim blogu prezentuję tylko jedną;) ale masz racje patrząc na Amplitude adjusted, wykorzystanie tej wersji wskaźnika do inwestowania, również jest bardzo skuteczne .

   A pozatym, to bardzo ciekawego bloga prowadzisz.

   Usuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.