Ads Top

ZEW - efektywność korzystania z wskaźnika na 23.01.2012

Witam, dzisiejszy wpis będzie poświęcony wskaźnikowi ZEW. Jest to jeden z trzech opisywanych na tym blogu wskaźników wyprzedzających. Więcej o tym wskaźniku możecie znaleźć pod linkiem: http://macroinwestor.blogspot.com/search?updated-min=2010-01-01T00:00:00-08:00&updated-max=2011-01-01T00:00:00-08:00&max-results=1. Podczas analizy opisywanej w tym wpisie zrobiłem kilka błędów, aczkolwiek te błędy nie wpływają w ostatecznym rezultacie na skuteczność strategii ;). W przyszłości zamierzam jeszcze raz zredagować i poprawić ten tekst.

Wracając do wskaźnika, jest on publikowany przez niemiecki instytut ZEW. Owy wskaźnik jest wynikiem ankiety przeprowadzonej wśród analityków gospodarczych, a tematem tej ankiety jest czy sytuacja gospodarcza w Niemczech poprawi się w najbliższych 6 miesiącach. Wskaźnik ten jest bardzo dobrym barometrem koniunktury w Europie, co za tym idzie, gdy w Europie jest pozytywna koniunktura to i w Polsce jest . Dlatego też, gdy wskaźnik daje pozytywne sygnały to giełda powinna rosnąć.

Wykres ZEW

Strategia korzystania z wskaźnika ZEW jest bardzo prosta. Mianowicie inwestujemy na giełdzie, gdy wskaźnik jest dodani a gdy ujemny to inwestujemy w bezpieczne aktywa. W tym wpisie przebadam skuteczność korzystania z wskaźnika przy inwestowaniu na takich indeksach jak WIG20, WIG40, WIG80.

Do mierzenia rentowności inwestowania użyłem wskaźnika CAGR. CAGR mierzy, jaka jest średnia rentowność roczna, jeżeli nasze zyski byśmy inwestowali. Formuła CAGR jest następująca:


No dobra to czas zacząć analizę. Poniżej znajdziecie tabele, w której umieściłem dane na temat od i do kiedy wystąpił sygnał kupna oraz zyskowność tego sygnału dla poszczególnych indeksów. Dodatkowo w ostatnich dwóch wierszach znajdziecie ile dała łącznie zarobić strategia z wykorzystaniem wskaźnika ZEW, przy założeniu, że reinwestujemy zyski; natomiast ile dała zarobić strategia ‘kup i trzymaj’. Dodatkowym założeniem było również, że łączne koszty transakcji kupna i sprzedaży wynosiły za każdym razem 1% kapitału.Jak widać we wszystkich trzech przypadkach strategia ZEW wygrała z indeksem. W przypadku WIG20 i WIG80 jest to ponad 3-krotnie więcej niż indeks, a w przypadku WIG40 tylko ponad 2-krotnie więcej niż indeks :).
Oczywiście w czasie kiedy nie jesteśmy na rynku możemy nasze wolne środki inwestować w bezpieczne aktywa: lokaty, RORy, obligacje, fundusze rynku pieniężnego itp. ;) . Poniżej przedstawiam analizę jakby się kształtowały nasze zyski przy założeniu bardzo konserwatywnym, iż zysk z bezpiecznych aktywów wynosi średnio rocznie 4%.


WIG20
Jak widać CAGR dla strategii ZEW wyniósł 15,44%, czyli średnio rocznie mieliśmy 15,44% zysku. W przypadku strategii ‘kup i trzymaj’ CAGR wyniósł tylko 3,38%!. Jeżeli do tego byśmy inwestowali w bezpieczne aktywa, w czasie kiedy jesteśmy poza rynkiem to nasz zysk urósłby do 741,63% a CAGR wyniósłby 11,89%. Oczywiście nasze zyski byłyby większe niż w tym przykładzie, ponieważ dużo spółek z WIG20 wypłaca dywidendy. :)


WIG40
W przypadku WIG40 CAGR wyniósł 9,27% jeżeli byśmy korzystali ze wskaźnika ZEW do inwestowania. W tym czasie indeks WIG40 dał średnio rocznie tylko 1,74%. Jeżeli w naszej strategii dodatkowo byśmy lokowali nasze środki w bezpieczne aktywa to zysk wyniósłby łącznie 322,24% a CAGR 8,66%.


WIG80
Najmilej wygląda sytuacja na WIG80. Gdybyśmy korzystali ze wskaźnika ZEW to nasz CAGR wyniósłby 29,88%. Dodając do tego inwestowanie w bezpieczne aktywa w czasie, kiedy nie jesteśmy na rynku nasz zysk rośnie do 3144,21% dając średnio roczny zysk 22,37%. W tym czasie dla WIG80 CAGR wynosi 22,37%.

Podsumowanie:


Jak widać stosowanie wskaźnika ZEW znacznie powiększa nasze zyski. Oczywiście możemy jeszcze ulepszyć tą strategię przez dobieranie odpowiednich spółek do naszego portfela lub funduszy oraz poprzez wybieranie jak najlepszych bezpiecznych aktywów do inwestowanie, kiedy jesteśmy poza rynkiem np. najlepszych RORów/lokat na rynku. Dodam tylko jeszcze, że te badania były przeprowadzone z uwzględnieniem notowania na dzień 23.01.2012.

Od dnia dzisiejszego, wraz z pisaniem analizy dla wskaźników wyprzedzających koniunkturę, będę dodawał tabelę z danymi na temat efektywność wykorzystania tych wskaźników ;)

Załączniki:

Plik z danymi i obliczeniami: http://www.4shared.com/file/ZoFzynWf/Efektywnosc2012styxlsxr0.html

Link:

Instytut ZEW - http://www.zew.de/en/
Dane na temat zmiany WIG20, WIG40, WIG80 - http://www.money.pl/gielda/indeksy_gpw/wig20/

3 komentarze:

 1. To teraz to samo z IFO :D.. jesli popatrzysz na korelacje ZEW z DAX abo W20 to mozesz sprobowac agresywniejszego wejscia ;) (ot mysl)

  OdpowiedzUsuń
 2. dla IFo już mam strategię ;) ogólnie w swoim portfolio inwestycyjnym, mam 10 strategi opartych na wskaźnikach wyprzedzających. Oraz 4 sztuczne wskaźniki, stworzone z tych 10. Tak z polowe z moich strategii, chce opisać na tym blogu ;)

  Darkh: dodałem twego bloga do mojej listy, bo ciekawe wpisy masz na blogu ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Szukalem danych do ZEW tak trafilem na twoj blog a wskazniki wyprzedzajace, sentyment moga urozmaic strategie handlowe ;)

  a co do "mojej tworczosci" nie licz na wiele ;)
  (raczej szukam ciekawostek, trudniejszych kodow itp)
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.