Ads Top

Polacy, nie gęsi swój wskaźnik wyprzedzający mają;)

Tak jak pisałem kilka dni temu, w tym tygodniu pojawią się dwa wpisy na blogu. Pierwszy już był, teraz czas na drugi;).

W tym wpisie poruszę temat kolejnej, nowej strategii inwestycyjnej opartej tym razem na wskaźniku wyprzedzającym koniunkturę made in Poland by GUS. Mianowicie mowa o wskaźniku ogólnego klimatu koniunktury w przemyśle przetwórczym (w skrócie na potrzeby bloga WOKK). Dane na temat tego wskaźnika znajdziecie pod linkiem http://www.stat.gov.pl/gus/wskazniki_makroekon_PLK_HTML.htm w dziale „Wybrane kwartalne wskaźniki makroekonomiczne”

Wskaźnik ten jest wskaźnikiem jakościowym. Jest on tworzony na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród przedsiębiorców na temat tego, czy koniunktura się poprawi, czy nie. Następnie jest obliczane saldo między odpowiedziami pozytywnymi i negatywnymi. Np., jeżeli 60% przedsiębiorców odpowie, że koniunktura się poprawi, a 40% że pogorszy, to wskaźnik przyjmie wartość 20. Dla bardziej zainteresowanych odsyłam na stronę GUS’u: http://www.stat.gov.pl/gus

Zasada inwestowania w akcje jest prosta. Inwestujemy, gdy jest dobra koniunktura. Niby zasada prosta, ale spójrzmy na wykres, jak wygląda wskaźnik w oryginalnej formie:


Jak widać, wskaźnik charakteryzuje się bardzo dużą zmiennością i ciężko jest zasadniczo oprzeć na nim jakąś strategię. Z drugiej strony widać, że w czasach kryzysu w 2008 roku wystąpił szybki i znaczący spadek wartości wskaźnika.

Jednak znalazłem rozwiązanie tego problemu. Jest nim zastosowanie średniej 12-okresowej. Najpierw spójrzmy na wykres, na którym będzie umieszczony wskaźnik oraz jego średnią 12-okresową.


Czerwoną linią jest zaznaczona średnia ruchoma. Jak widać dzięki temu zabiegowi wahania wskaźnika zostały znacznie zniwelowane i otrzymaliśmy łagodną linię. Zasada stosowania strategii opartej na MA(12) dla WOKK będzie prosta. Będzie ona polegać na tym, że inwestujemy w akcje, gdy wartość średniej rośnie, a inwestujemy w obligacje/lokaty itp., gdy wartość średniej maleje.

Przy badaniu przejąłem następujące założenia:
- łączna suma prowizji za zamknięcie i otwarcie pozycji 1%
- zyskowność inwestowania w bezpiecznie aktywa: średnio rocznie 4%
- badania wykonane na okres od 3.01.2000 do 27.01.2012
- decyzje podejmowane zawsze koło 20. każdego miesiąca, bo wtedy publikowane są dane na poprzedni miesiąc, np. 19. stycznia GUS opublikował wartość wskaźnika na grudzień 2011.

Dane na temat zmiany indeksów pobierałem z serwisu money.pl .

W badaniu sprawdzę efektywność korzystania ze strategii opartej na WOKK dla indeksów WIG20 , WIG40 i WIG80.

Plik z danymi wskaźnika i obliczeniami, znajduje się pod linkiem:
http://www.4shared.com/file/dGidVrJl/WKG.html


Wyniki Badania:


JJak widać strategia okazała się bardzo skuteczna. W każdym przypadku wygraliśmy z indeksem. Szczególnie bardzo dobrze to widać na przykładzie WIG20. Gdzie to dzięki zastosowaniu strategii opartej na WOKK mieliśmy wynik około 5 razy lepszy niż sam indeks.

Jednak jest jeden haczyk w tej pięknie wyglądającej strategii. Tym haczykiem jest to , że mieliśmy krótki okres badań, tylko 10 lat. Jest to spowodowane krótką historią danych na temat tego wskaźnika. Jednak strategia wygląda pozytywnie i ja osobiście będę się do niej stosował:)

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.