Ads Top

Analiza WWK Listopad 2011.

Witam Czytelników po długiej nieobecności. Bardzo przepraszam ze przestałem pisać, ale to już się zmieni na lepsze, oczywiście;). Moja nieobecność była spowodowana wysokim poziomem studiów w Anglii, ale najgorsze mam już za sobą to mogę znów wziąć się za pisanie.

Wraz z moim powrotem do prowadzenia bloga dojdzie jeden nowy dział, a mianowicie analiza fundamentalna. Będę w niej dawał swoje rekomendacje oraz co miesięczną analizę fundamentalną wszystkich spółek z WIG20. Myślę, że te informacje przydadzą się, gdy hossa powróci. Z dodatkowych ciekawych informacji, zamierzam uruchomić angielską wersję bloga gdzie zajmę się analizą zagranicznych indeksów :)

Wracając do tematu, czas zaprezentować, co miesięczny raport na temat wskaźników wyprzedzających koniunkturę.

Composite Leading Indicator – CLI:

Pełen opis i analiza strategii: http://inwestujac.blogspot.com/2011/08/cli-czyli-jak-wygrac-z-wig20.html
Strategia w skrócie: kupno akcji, jeżeli wskaźnik CLI przebije swoją średnią 6cio miesięczną.
Aktualna strategia: Nie kupuj akcji, inwestuj w bezpieczne aktywa.

Wykres


Komentarz:
Jak widać wskaźnik CLI dla Polski dalej znajduje się poniżej średniej 6-cio okresowej, czyli co za tym idzie, nie powinniśmy wchodzić na rynek akcji. Czyli najlepiej zainwestować w bezpieczne aktywa. Na wykresie widać również, że wskaźnik Cli zbliża się do średniej, czyli w najbliższych 3 miesiącach powinniśmy, albo dostać sygnał o początku hossy (przecięcie średniej) albo kontynuacji spadków, jeżeli wskaźnik CLI dalej będzie się poruszał z trendem.


Business Confidence Indicator – BCI :


Pełen opis i analiza strategii:http://inwestujac.blogspot.com/2011/09/inwestowanie-za-pomoca-wskaznika-bci-na.html
Strategia w skrócie: kupno akcji, jeżeli wskaźnik BCI zaczyna rosnąć. Opóźnienie wskaźnika o 1 miesiąc.
Aktualna strategia: Nie kupuj akcji, inwestuj w bezpieczne aktywa.


Wykres


Komentarz:


Jak widać na wykresie wskaźnik BCI dalej spada. W takim razie musimy inwestować w bezpieczne aktywa i szukać tanich spółek na najbliższą hossę;)

Wskaźnik ZEW:

Pełen opis i analiza strategii: http://inwestujac.blogspot.com/2010/12/inwestowanie-przy-pomocy-wskaznika.html
Strategia w skrócie: kupno akcji, jeżeli wskaźnik ZEW jest dodatni.
Aktualna strategia: Nie kupuj akcji, inwestuj w bezpieczne aktywa.

Wykres:


Podsumowanie:


Jak widać po analizie, wszystkie trzy wskaźniki wyprzedzające dają sygnał bessy. Co za tym idzie najlepiej trzymać się z dala od giełdy i tylko szukać potencjalnych spółek do kupienia na czas hossy. Warto zwrócić uwagę na to, że wskaźnik ZEW ma podobne wartości jak w kryzysie 2008 r, więc albo będziemy mieli niedługo odwrócenie trendu albo jeszcze mocniejszy kryzys.

2 komentarze:

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam pytanie z jakiego kraju bierzesz dane dla wskaźnika BCI, ponieważ bazując na statystykach OECD wychodzi mi sygnał kupna od dwóch miesięcy:
  Sep-2011 99,06522
  Oct-2011 99,08018
  Nov-2011 99,53866

  natomiast w porównaniu SMA(6) to faktycznie jeszcze nie ma sygnału kupna, chociaż model wskazuje na grudzień, iż powinien zostać wygenerowany już jednak sygnał sprzedaży (porównując wartość wskaźnika miesiąc do miesiąca).

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.