Ads Top

Inwestowanie przy pomocy wskaźnika wyprzedzającego ZEW.

Każdy inwestor poszukuje w swoim życiu, złotego Grala ,dzięki któremu można by inwestować i być ostatecznie na plusie. Dla jednych jest to analiza techniczna, dla innych astrologia a dla mnie wskaźniki wyprzedzające :) . Mam nadzieję, że wiedza jaką zdobyłem na temat wskaźników wyprzedzających przyda się innym przy inwestowania, jakoś w końcu trzeba wygrać z grubymi rybami :) To jest pierwszy artykuł w którym opisze wskaźniki wyprzedzające z których ja osobiście korzystam przy inwestowaniu. Pierwszym i ciekawym wskaźnikiem, którym opiszę będzie wskaźnik ZEW.

ZEW:

Wskaźnik ten jest publikowany przez instytut ZEW (http://www.zew.de/en/) , a sam wskaźnik jest dostępny pod linkiem http://ftp.zew.de/pub/zew-docs/div/konjunktur.xls . Wskaźnik ten jest miernikiem nastroju i opinii na temat kształtowania się gospodarki Niemieckiej w najbliższych 6 miesiącach. Indeks ZEW jest tworzony na podstawie ankiety wysłanej do 350 ekspertów finansowych. W ankiecie tej eksperci mogą wybrać następujące odpowiedzi na temat gospodarki:

- poprawi się
- pogorszy się
- bez zmian.

Odpowiedzi neutralne nie są brane pod uwagę. Różnica między procentami odpowiedzi „poprawi się” oraz „pogorszy się” stanowi wartość indeksu instytutu ZEW, którego wykres jest oscylatorem, tzn. jego wartości mogą zmieniać się w przedziale od -100 do +100.

Strategia dla wskaźnika ZEW:

Jak pisałem wskaźnik ZEW jest miernikiem nastrojów wśród finansistów, a jak wiadomo ruchu na giełdzie zależy od nastrojów inwestorów. A na pewno nastroje finansistów odzwierciedlają nastroję inwestorów. Więc jeżeli są dobre nastroje to indeksy powinny rosnąć. Wychodząc z tego założenia powstała bardzo prosta strategia. Na początku spójrzmy na wykres wskaźnika.

Gdy wskaźnik ZEW znajduje się powyżej zera jest to dla nas sygnałem kupna,a gdy poniżej zera to sprzedaży. Żeby zobaczyć jak ten wskaźnik sprawdza , poniżej wstawiam wykres indeksu DOW JONES z zaznaczonymi wejściami. Gdy jest strzałka zielona to zamykamy pozycje na sprzedaż a otwieramy na kupno a gdy strzałka czerwona to na odwrót. Wykres jest od grudnia 1991 , czyli od czasy kiedy wskaźnik jest tworzony.

Jak widać sygnały sprzedaży nie zawsze się sprawdzają, ale za to sygnały kupna są pewne. Wniosek z tego, że wskaźnik ZEW sprawdza się dobrze jeżeli chodzi o kupno. Aby sprawdzić jaka jest zyskowność tej strategii przeprowadziłem następujące statystyki dla sygnału kupna.

W tym czasie indeks Dow Jones wzrósł o 280,16% , wychodzi z tego że wygraliśmy z rynkiem . Do tego ważne , że inwestowaliśmy przez 196 miesięcy, a łącznie w całym okresie było 228 miesięcy. Co daje nam 32 miesiące wolne do inwestowania w bezpiecznie aktywa, co oczywiście może podnieść naszą stopę zwrotu. I tak gdybyś założyli ,że inwestujemy obligacje o stopie zwrotu 4 % to łącznie nasz zysk wynosiłby 362,21%. Podobne badania przeprowadziłem dla WIG20 , z następującym rezultatem.

W tym czasie WIG20 urósł 188,51%, a dzięki naszej strategii nasz zysk wyniósł 566,29%. Przy badaniu skuteczności strategii wziąłem okres od 14.04.1994 , czyli od początku powstania WIG 20. W przypadku naszego rodzimego indeksu byliśmy lepsi niż rynek i pewnie od każdego funduszu akcji, które inwestował w tym okresie. Przy uwzględnieniu zysków z inwestowania obligacji to nasz zysk będzie wynosił 619,21 % .

Poniżej Przedstawiam Efektywność strategi opartej na wskaźniku ZEW dla 3 innych indeksów(DAX, FTSE 100 i S&P 500). W każdym przypadku mieliśmy lepsze wyniki niż cały rynek.


UWAGI:
Wskaźnik ZEW jest publikowany co miesiąc mniej więcej w połowie miesiąca tak 14 lub 15nastego. Dostępny jest pod linkiem http://ftp.zew.de/pub/zew-docs/div/konjunktur.xls .

Do badań zyskowności posługiwałem się danymi z:
- http://www.money.pl/gielda/indeksy_gpw/wig20/ - badanie sygnałów dla WIG20
- http://uk.finance.yahoo.com/q/hp?s=^DJI – dane na temat notowań Dow Jones
- http://www.money.pl/gielda/swiat/usa_dow_jones/ - badanie sygnałów dla DJI


SYTUACJA NA DZISIAJ:
Na dzień dzisiejszy , indeks wskaźnika znów wybił się ponad linie 0, więc od listopada mamy sygnał na kupno. Dlatego według mojej strategii powinno się inwestować na giełdzie, i tak też postąpiłem. Jak Wy zrobicie to już wasza decyzja:).

Podsumowując strategia oparta na wskaźnika ZEW, jest skuteczną strategią. Aby powiększyć jej efektywność przydatne było by połączenie jej z innymi wskaźnikami wyprzedającymi, ale o tym będzie w innych wpisach, więc zapraszam do częstego odwiedzania tego Bloga:)

2 komentarze:

Obsługiwane przez usługę Blogger.